ADOPCJA

ADOPCJA

Adopcja każdego naszego podopiecznego to dla nas ogromna odpowiedzialność. Wybór właściwego domu dla psa nie jest ani łatwy, ani szybki. Potrzebujemy czasu aby poznać Was i abyście Wy poznali psa. Nie działamy dla statystyk i nie liczy się tu ilość, a jakość adopcji. Procedura sprawdzająca troszkę trwa i wymaga od nas niemałego zaangażowania. Potrzebujemy na nią „chwili” czasu (czasem to kilka tygodni) i Waszej cierpliwości, albowiem mamy też wiele innych obowiązków.

Często spotykamy się z brakiem zrozumienia wobec naszych wymagań od domów i traktowaniem bezdomnych zwierzaków jako czegoś, co się należy każdemu. Tymczasem my uważamy inaczej i chcemy aby te, potraktowane już raz źle przez los, zwierzęta resztę swego życia spędziły w najlepszych możliwych warunkach. Nie chodzi więc o to, by znaleźć dom. Chodzi o to, by ten dom wynagrodził im całe dotychczasowe złe życie.

Chcemy uniknąć także powrotów z adopcji, które są dla zwierzęcia i dla nas ogromnym rozczarowaniem, i które nie pozostają bez konsekwencji, zwłaszcza dla psychiki psa. Aby uniknąć tej przykrej sytuacji musimy dopasować dobrze dom do psa. Po to abyście oboje byli szczęśliwi… Jeśli równie odpowiedzialnie podchodzicie do adopcji jak my i chcecie aby adopcja była satysfakcjonująca dla obu stron – dla Was i dla psiaka – zrozumiecie nas bez trudu :)
Jak adoptować psa i warunki adopcji
Aby adoptować psa należy pozytywnie przejść procedurę przed adopcyjną. Procedura ta polega na sprawdzeniu domu, poznaniu psa, podpisaniu umowy adopcyjnej. Sprawdzenie domu nie ma na celu oceniania ludzi, a jedynie sprawdzenie, czy dany psiak odnajdzie się w proponowanych mu przez ten dom warunkach. Jednym słowem - czy dany dom pasuje do danego psa. Nigdy na odwrót :)

Każdy z naszych podopiecznych ma swoje wymagania i należy najpierw je poznać. O każdym z psiaków przeczytasz w jego albumie na naszej stronie. Jeśli chcesz o coś dopytać, napisz do nas lub zadzwoń. Jeśli wstępnie psiak spełnia Twoje wymagania, teraz my sprawdzimy, czy Ty spełniasz jego :)

Na pewno decydując się na adopcję psa musisz brać pod uwagę to, że najczęściej jest to pies po przejściach. Psy w fundacji to psy, które straciły dom, przeżyły traumę po śmierci opiekuna lub porzuceniu, często tułaczkę, schronisko i wiele innych przykrych zdarzeń. Mają prawo do ich odreagowania i wymagają wiele cierpliwości, spokoju i ciepła, a czasem doświadczenia lub pracy z behawiorystą.

Kolejna sprawa to wiek psa. Nasze psy to często staruszki. Są to psiaki najczęściej na coś chore. Jedne lżej, inne ciężej. Nie będą jednak już młodniały, a z czasem będą niedołężnieć i chorować jeszcze bardziej. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteś na to gotów? Wiąże się to z wyrzeczeniami, kosztami i koniecznością intensywnej opieki nas psem. Jednak starość i choroby to element każdego życia.

Zastrzegamy sobie prawo wyboru domu dla naszego podopiecznego, jak również późniejszego jego kontrolowania. Nie liczy się tu kolejność zgłoszeń. Ma dla nas jednak znaczenie lokalizacja. Staramy się bowiem po adopcji mieć stały kontakt z domem. Z tego powodu najchętniej wydajemy psy do miejscowości, w pobliżu których mamy zaangażowanych wolontariuszy. Jednak wybierając między domem blisko a lepszym domem wybierzemy ten lepszy :)
Procedura przed adopcyjna krok po kroku
Krok 1. - ANKIETA
Wypełnij ankietę. To pierwszy krok abyśmy mogli lepiej Cię poznać oraz poznać warunki Twojej rodziny i domu. Wypełniając ankietę pamiętaj aby zrobić to zgodnie z prawdą, wyczerpująco odpowiadając na nasze pytania. Mogą Ci się wydać dziwne lub odpowiedź na nie oczywista, ale dla nas jest ważne aby ją usłyszeć. Nie pomijaj niczego.
Krok 2. - KONTAKT Z NASZEJ STRONY
Po wypełnionej ankiecie poczekaj na nasz ruch. Jeśli uznamy, że Twoje warunki odpowiadają naszemu podopiecznemu, skontaktujemy się z Tobą. Daj nam na to jednak chwilę. Zadzwonimy lub napiszemy do Ciebie. Będziemy mogli wyjaśnić ewentualne nieścisłości z ankiety oraz wypytać o dodatkowe sprawy. Ankiety odrzucane są niszczone i dane w nich zawarte nie są przechowywane.
Krok 3. - ZAPOZNANIE Z PSEM
Jeśli przejdziesz pozytywnie ankietę, zaprosimy Cię do poznania psa. Nasze psy przebywają w różnych miejscach w Polsce. Czasami adoptujący przyjeżdżają po nie z daleka. Nie jest jednak dobrze, aby z powodu dużej odległości podejmować pochopne decyzje. Dlatego najlepiej po tej wizycie wróć do domu i na spokojnie przemyśl, czy chcesz adoptować tego właśnie psa. Nie chcemy byś czuł się zobligowany do tego sytuacją.
Krok 4. - WIZYTA PRZED ADOPCYJNA U CIEBIE W DOMU
Ma charakter formalny w zasadzie, jednak musi się odbyć. Musimy na własne oczy zobaczyć warunki, w jakich ma mieszkać nasz podopieczny. Na wizycie wymagamy obecności wszystkich domowników, nawet tych najmłodszych. Pamiętaj o tym, umawiając termin wizyty PA. Dobrze mieć już wówczas wyprawkę dla psiaka.
Krok 5. - PODPISANIE UMOWY I ODBIÓR ZWIERZAKA
Jeśli ankieta, rozmowa, zapoznanie i wizyta PA przebiegną pozytywnie, podpisujemy umowę adopcyjną. Daje nam ona m.in. prawo do wizyt kontrolnych po adopcji oraz nakłada na dom obowiązek informowania nas o losach naszego podopiecznego i przesyłania zdjęć. Trzeba też przestrzegać zasad pielęgnacji i żywienia psa zawartych w załączniku do umowy.
FAQ - często zadawane pytania
Czy dowozimy psy? - Jeśli przeczytałeś powyższe warunki adopcji, wiesz już, że nie. Chcemy aby dom przyjechał poznać psa przed adopcją. Jeśli cała procedura się powiedzie, a psiak jest psem z jakichś przyczyn ryzykownym do transportowania przez obce osoby, to jest możliwość dowozu przez nas psa do domu, za zwrotem przez tenże kosztów tego transportu. Robimy to w obawie o bezpieczeństwo naszego podopiecznego, który mógłby przerażony uciec nowym opiekunom gdzieś w drodze. Czasami jednak jest to niemożliwe z przyczyn od nas niezależnych - praca, choroba, brak środka transportu, brak czasu na wielogodzinną podróż. Wówczas naciskamy na wynajęcie fachowego przewoźnika lub odpowiednio instruujemy dom.

Czy wydajemy psy na podwórko? - Do tej pory nie wydaliśmy żadnego psa na podwórko, jednakże, gdyby w przyszłości trafił pod nasze skrzydła psiak wymagający wręcz takich warunków, to szukalibyśmy mu takiego właśnie domu, gdzie jego a nie nasze potrzeby byłyby zaspokojone. Nie mniej jednak warunkiem koniecznym byłaby możliwość, gdy psiak tego zechce, wchodzenia i korzystania z mieszkania. Poza tym oczywiście dobrego żywienia, pielęgnacji, leczenia, zapewnienia odpowiedniej ilości kontaktu z człowiekiem, jak również spacerów (bo podwórko nawet największe ich nie zastąpi) oraz oczywiście godnego mieszkanka na zewnątrz. W razie takiej opcji będzie ona zaznaczona w ogłoszeniu adopcyjnym. Jeśli tak nie jest, a szukasz psa raczej na podwórze, poszukaj go gdzie indziej.

Czy adopcja jest płatna? - Nie, adopcja jest bezpłatna w naszej fundacji. Jest jednak bardzo mile widziane gdy osoba starająca się o adopcję należy do grona wirtualnych opiekunów psa, którym się interesuje. Fundacja ponosi ogromne koszty utrzymania każdego zwierzaka. Pokrywa je z darowizn ludzi dobrej woli. Są to koszty hotelowania przez czas bezdomności, wyżywienia, leczenia, często dość skomplikowanego. Poza tym cieszymy się bardzo, jeśli po adopcji nas wspieracie w pomocy kolejnym zwierzakom. Nie ma jednak żadnej opłaty za adopcję, jak to jest w wielu schroniskach czy niektórych fundacjach. Nasze psy są bezcenne :)

Czy można oddać psa, gdyby tęsknił lub było mu źle w nowym domu? - Nie przewidujemy takich rozwiązań. Psy szukające domów nie mogą zostać na zawsze w hotelu, czy domu tymczasowym z różnych przyczyn, mimo że się przywiązały. Sprawą oczywistą jest, że będą wymagały czasu na aklimatyzację do nowych warunków. To trwa i wymaga cierpliwości ze strony człowieka. Jednym to zajmuje mniej, innym więcej czasu. Psiak nie rozumie, nie wie, że pojechał do domu. Nie wie, że ma mieć tam lepsze warunki. Zwłaszcza gdy jest adoptowany nie z hotelu a z domu tymczasowego. Dlatego należy dać mu czas. I pokazać, że będzie mu lepiej :) Adopcja to zobowiązanie na całe psie życie…

Dane fundacji
Fundacja „Fundusz Migotkowy”
organizacja non profit
KRS: 0000691822
NIP: 5242838258
Regon: 368119374
Dane do wpłat
Fundacja "Fundusz Migotkowy"
Nr konta: 90 1140 2004 0000 3402 7706 3818
IBAN: PL90 1140 2004 0000 3402 7706 3818
SWIFT: BREXPLPWMBK
paypal: fundacja@funduszmigotkowy.org